hlavička stránek zahradajasne.cz

Citrusy

Routovité - Rutaceae

Existuje mnoho knížek o citrusech, kde dočtete plno informací. Na internetu je také plno stránek, které se věnují citrusům. Osobně jsem nenašel jedinou, kde bylo popsáno jak citrusy pěstovat, hnojit, chránit proti chorobám a škůdcům a případně množit. Tyto informace se tedy pokusím níže sepsat do jednoho přehlédného článku, abyste je už nemuseli hledat všude po internetu.

Pěstování citrusů

Většinu citrusů v našich podnebných podmínkách pěstujeme jako pokojové rostliny, s možností jejich letnění.

Zemina, nebo-li substrát

Vhodná zemina je výživná a propustná. Osobně nedoporučuji v supermarketech kupované substráty, protože citrusy jsou choulostivé na přemokření kořenů. Právě přemokření kořenů bychom mohli riskovat koupí "průmyslového" substrátu. Ideální je směs: běžného zahradnického substrátu, jílovitá půda ze zahrádky a písek. Na balkoně úspěšně pěstuji citrusy i v kompostové zemině. U citrusů je dobrá drenáž na dně květináče velice důležitá!

Hnojení citrusů

... je specifické. Prodávají se speciálně míchaná tekutá hnojiva např. od Rašelina SOBĚSLAV (český výrobce). Kdy ideálním poměrem je hnojivo NPK + Fe (5:5:5 + Fe). Takto hnojíme 15 ml na 3 L vody v období vegetace (duben - říjen) 1×/týdně. V zimě 1×/měsíčně.

Přezimování citrusů:

Citrusy pochází ze subtropických až tropických oblastí. Proto v našich podmínkách je potřeba citrusy přezimovat uvnitř. Ideální jsou zasklené balkony či zimní zahrady. Dobré podmínky pro zazimování citrusů mohou být i ve světlých halách bytových domů (upozornil bych na požární ochranu - mohlo by to kolidovat s nároky hasičů!). Ideální volbou je temperovaný skleník, když máme možnost. Teplota pro přezimování je 15 - 20°C. Při zajištění těchto teplot nám citrusy přezimují s dostatkem světla nejlépe u jižního či západního okna.

Zimní odpočinek. Proč? Důvod je prostý. Pokud bychom citrusům nenechali zimní klidový režim, vegetovaly by stále i za krátkých zimních dní. Pak by neměly dostatek síly k nakvétání → přicházeli bychom o krásu květů a chuť plodů. V zimě citrusy spíš nezaléváme, protože jsou choulostivé na mokrou zeminu; kdy při delším přetrvávání jim následně začnou odumírat kořeny a poté i celá rostlina.

Choroby a škůdci

  • Svilušky
    • účinná ochrana je zvýšení vzdušné vlhkosti v místnosti, kde citrusy pěstujeme
    • Nisorun, Omite nebo Talstar - přípravky určené pro postřik
  • Puklice a vlnovník
    • S puklicemi je boj poněkud obtížnější, protože mají na sobě "poklici". Ochrana rostlin je možná chemicky.
    • Omyte 30, Careo, Applaud 25 WP, Raptol, Biool, Frutapon, Rock Effect
    • Přičemž Biool a Frutapon jsou asi nejznámější přípravky na olejovém principu. Tyto přípravky puklice "udusí".

Jestliže jsem v úvodu říkal o nepřehledném obsahu internetu o citrusech, tak tady uvádím jednu stránku, na které by mně zajímalo, jestli někdo hned na poprvé najdete, kde se autor zmiňuje o ošetření černi na citrusech. citrusy.cz - článek o černi na citrusech.